Szczegóły aktualności

24.03.2015 - Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego

Po raz dwunasty w Zespole Szkół Hotelarsko-Tuirystycznych odbył się Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego i Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych. Hasło przewodnie tegorocznej edycji to Saksonia - kraj i ludzie

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu świdnickiego. W tym roku udział wzięło 25 uczniów z ośmiu szkół: I LO, II LO, IV LO w Świdnicy, ZS Ekonomicznych, ZS Mechanicznych, ZS Hotelarsko - Turystycznych w Świdnicy, ZS Centrum Kształcenia Rolniczego w Mokrzeszowie oraz ZS Budowlano - Elektrycznych w Świdnicy.

Zgodnie z regulaminem konkurs przebiegał w dwóch etapach. Pierwszy etap to test pisemny, zawierający zagadnienia z trzech działów: 1. Wiedza ogólna o państwach niemieckojęzycznych, 2. Szczegółowa znajomość zagadnień na temat powiatu Hesji 3. Zagadnienia leksykalne. Druga część to finał konkursu, w którym dziesięcioro laureatów przedstawiło prezentację multimedialną na temat: Sachsen - Land und Leute w formie reklamy różnych walorów tego landu niemieckiego.

Uczniowie wykazali się wysokim poziomem wiedzy realioznawczej o krajach niemieckojęzycznych, chociaż zgodnie stwierdzili, iż test był bardzo trudny. Przyznali, że udział w konkursie to duże wyzwanie wymagające wielu przygotowań.
Spotkanie uświetniła obecność honorowego gościa z Goerlitz, był nim prezes Euroregionu Nysa pan Gerhard Watterott. Ponadto swoją obecnością zaszczycili przedstawiciele powiatu świdnickiego: pan Grzegorz Stawarz i pani Monika Pasternak-Domagała. Zaproszeni goście  z zainteresowaniem i zaangażowaniem uczestniczyli w imprezie i wyrazili duże uznanie dla uczestników i organizatorów konkursu.
Podczas imprezy była okazja do wielu rozmów nieformalnych podczas przerwy kawowej oraz lunchu przygotowanych przez uczniów ZSHT pod kierunkiem nauczycieli przedmiotów zawodowych: E. Młynarczuk i E. Rudownik. Dzięki oprawie estetycznej i gastronomicznej konkursu, tradycyjnie udało nam się stworzyć niepowtarzalną atmosferę.
 
Organizatorki tradycyjnie pozyskały licznych sponsorów. Dzięki temu laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody: 5-dniowe wycieczki do powiatu partnerskiego Bergstraße, zaproszenia na kolacje dla dwojga do świdnickich restauracji, karnety do Conditione, bony podarunkowe do gabinetów kosmetycznych, fryzjera i na zajęcia taneczne, liczne nagrody książkowe oraz inne nagrody rzeczowe, takie jak: kalendarze, notesy, kubki itp. Ponadto wszyscy uczestnicy otrzymali niepowtarzalne dyplomy ufundowane przez Biuro promocji powiatu świdnickiego.
Sponsorami nagród byli: Starostwo Powiatowe w Świdnicy, Wydawnictwo Pearson, Księgarnia Językowa Polanglo w Wałbrzychu, biuro rachunkowe we Wrocławiu restauracje: Kryształowa, Łaźnia, Zagłoba, karczma Stary Młyn, Pod Kopułą, pizzeria Da Grasso, Kluby: Conditione i Katharsis, gabinety kosmetyczne i fryzjerskie: Lila, Studio Efekt, Strefa Urody. Mydlarnia Tilia.

Honorowym patronatem konkurs objął starosta powiatu świdnickiego Piotr Fedorowicz.

Organizatorami konkursu były nauczycielki języka niemieckiego w ZSHT Beata Krzysztofik i Małgorzata Tomczyk.

Dodano: 08-04-15
Źródło:
Komentowanie tego newsa zostało zablokowane