Szczegły aktualności

18.05.2012 - Z wizytą w Irlandii Północnej

Po październikowym wyjeździe do Silivri w Turcji kolejna grupa uczniów Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych wróciła z wojaży po Irlandii Północnej w ramach projektu Comenius, Wielostronne Projekty Szkół. Jednym z celów projektu jest ...

poznawanie i szerzenie wiedzy na temat lokalnych atrakcji turystycznych regionów Silivri w Turcji, Newcastle w Irlandii Północnej, Swindon w Anglii, Ceglie Messapica we Włoszech oraz Świdnicy w Polsce.

W II etapie projektu, 05-12 maja 2012, poznawaliśmy atrakcje Newcastle i okolic. Do niezapomnianych chwil należy przejście przez most linowy Carrick-A-Rede czy wędrówka po górach Mourne i klifach Giant’s Causeway. Ewelina Żygadło tak podsumowała wspólne wycieczki: Zobaczyliśmy na własne oczy zieloną Irlandię, znaną do tej pory tylko ze zdjęć lub opowiadań i zakochaliśmy się w niej.
Osobny rozdział tworzy wizyta w Belfaście, gdzie oprócz uniwersytetu wraz z przepięknymi ogrodami oraz miejsca powstania Tytanika mieliśmy okazję gościć w ratuszu miejskim i porozmawiać z burmistrzem Belfastu, 26-letnim Niall Ó Donnghaile. Tak młody wiek burmistrza i jednocześnie elokwencja oraz swoboda wypowiedzi na każdy temat wywołały niemałe zaskoczenie wśród gości.
Ogromne wrażenie wywarło na wszystkich uczestnikach bardzo ciepłe przyjęcie oraz przyjazne podejście Irlandczyków do gości. W małych miejscowościach takich jak Newcastle, Ballycastle czy Annalong każdej napotkanej osobie mówi się "dzień dobry" czy "jak się masz”. Każdy przyjezdny poczuje się szybko jak członek tamtejszej społeczności, pozna styl życia mieszkańców zaspokajając tym samym potrzeby poznawcze. Mimo różnic religijnych i politycznych wśród Irlandczyków nie odczuliśmy sytuacji konfliktowych.
Wizyta w South Eastern Regional College pomogła uczestnikom projektu oswoić się ze studiem filmowym oraz sprzętem audiowizualnym takim jak kamera, mikrofon i oświetlenie studyjne. Każdy miał sposobność ustawienia kamery i mikrofonu czy pobawić się grą świateł. „To było zupełnie nowe i zaskakujące doświadczenie” - powiedziała jedna z uczennic, Justyna Ryl. „Przez dłuższą chwilę czułam się jak dziennikarz telewizyjny i muszę przyznać, że to bardzo trudne zajęcie” - dodała kolejna uczestniczka, Patrycja Burzyńska.
Mieliśmy dużo szczęścia poznając różnorodne miejsca i ludzi od wiosek po duże miasta. W ten sposób ujrzeliśmy różnice językowe i kulturowe.” - skomentowała Natalia Wrzesińska, uczennica ZSH-T. „Na początku wydawało nam się, że każdy Irlandczyk mówi inaczej i ciężko było się przestawić na inny akcent” - przyznał Rafał Żarczyński, kolejny uczestnik projektu. Różnorodność dialektów i wyrażeń specyficznych dla regionu uświadomiła nam, że język angielski jest żywym i ciągle zmieniającym się tworem, który daleko wykracza poza słowniki i podręczniki szkolne.
Uczennica Małgorzata Maniecka tak skomentowała swoje wrażenia z pobytu w Newcastle: „Pobyt w Irlandii Północnej był bardzo ciekawy, mieliśmy okazję poznać nowych ludzi i porozmawiać z nimi po angielsku”.
Koordynatorki projektu, Agnieszka Michalska i Joanna Dolińska-Romanowicz podsumowały kolejny etap: „Było to owocne doświadczenie zarówno dla uczniów jak i dla opiekunów. Mogłyśmy porównać nasze metody pracy z pomysłami naszych irlandzkich partnerów. Z pewnością wykorzystamy to doświadczenie podczas przygotowań do kolejnych etapów projektu oraz przy realizacji kolejnych projektów”.
Przed nami wizyty we Włoszech i w Anglii. Już nie możemy się doczekać.

Dodano: 18-05-12
Źródło: A. Michalska, J. Doliska-Romanowicz
Komentowanie tego newsa zostało zablokowane