Szczegóły aktualności

W czwartek Dzień Przedsiębiorczości

Już po raz szósty Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych im. Tony Halika w Świdnicy, 22 marca 2012 roku, bierze udział w Ogólnopolskim Dniu Przedsiębiorczości, organizowanym przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości w Warszawie, pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

W tym dniu, jak w latach poprzednich, szkoła świeci pustkami. Uczniowie zgłaszają się do wybranych przez siebie firm na umówioną godzinę i pod opieką przedstawiciela firmy, który odgrywa rolę konsultanta-opiekuna ucznia, zapoznają się z działalnością firmy, instytucji bądź urzędu, a w szczególności zapoznają się z pracą na danym stanowisku pracy, zakresem obowiązków. Pracownik firmy-opiekun ucznia zaprasza go do współpracy, powierzając mu wykonanie prostych zadań zawodowych.

Przez cztery lata nauki uczniowie mają okazję poznać pracę w różnych firmach i na rozmaitych stanowiskach. Udział w Dniu Przedsiębiorczości pozwala uczniom lepiej przygotować się do wejścia na rynek pracy, zweryfikować swoje wyobrażenia o wymarzonym zawodzie, dokonać trafnych decyzji zawodowych. Doświadczenia w organizacji Dnia Przedsiębiorczości wskazują także na możliwość znalezienia przez uczniów pracy w weekendy, a nierzadko ułatwiają możliwość zatrudnienia po ukończeniu szkoły.

Wypowiedzi uczniów, którzy brali udział w zeszłorocznym Dniu Przedsiębiorczości:
 

„Dzień Przedsiębiorczości powinien być organizowany co roku ponieważ uczestnicząc w nim możemy nauczyć się wielu czynności i dowiedzieć, jak wygląda praca w danym zawodzie. Uczestnicząc w Dniu Przedsiębiorczości poznajemy wiele nowych ludzi, być może nawet przyszłych pracodawców. Dzień Przedsiębiorczości jest bardzo pożyteczny, ponieważ możemy wykazać się w pracy, w wybranym przez nas zawodzie.”
Karolina
„Mój Dzień Przedsiębiorczości był bardzo interesujący. Byłam z koleżanką w sklepie z ubraniami. Bardzo podobał mi się kontakt sprzedawcy z klientem. Uważnie obserwowałyśmy pracę ludzi, którzy na co dzień tam pracowali, ich postawy i zachowania. Miałyśmy nawet okazję obsługiwać klientów. Bardzo się denerwowałyśmy, bo każdy klient jest inny i wymaga odpowiedniego podejścia. Trzeba być uważnym, słuchać tego, co mówi i sprawić by wyszedł zadowolony. Nie każdemu sprzedawcy się to udaje. Nam było szczególnie trudno, odnosiłyśmy wrażenie, że niezbyt dobrze radzimy sobie z zadaniami. Zakończyłyśmy jednak ten dzień podbudowane, ponieważ nasza Pani opiekun powiedziała, że jak na pierwszy raz całkiem dobrze żeśmy sobie poradziły.”
Aleksandra
„Interesuję się sprzętem komputerowym i oprogramowaniem, w Dniu Przedsiębiorczości odwiedziłem firmę, która zajmuje się sprzedażą komputerów, ich serwisem. Przyglądałem się, jak pracownicy obsługują klientów, jak wyjaśniają im wiele zawiłości związanych z parametrami sprzętu i oprogramowaniem. Atmosfera była miła, szef i jego pracownicy dbali o to abym poznał, jak najwięcej szczegółów dotyczących działania i sprzedaży sprzętu komputerowego. Ten dzień utwierdził mnie w przekonaniu, że jest to dziedzina, w którą w przyszłości chciałbym się zaangażować. Muszę się jednak jeszcze wiele nauczyć.
Przemysław
„Dzień Przedsiębiorczości spędziłam w przedszkolu. Dowiedziałam się, jak, funkcjonuje taka instytucja oraz jakimi cechami powinna dysponować osoba pracująca w przedszkolu, jakie powinna uzyskać przygotowanie, jakie skończyć studia. Miałam okazję opiekować się i bawić z maluchami. Mażę, żeby w przyszłości zostać przedszkolanką lub kosmetyczką. Teraz już wiem, że przedszkolanką nie będę, brakuje mi cierpliwości do dzieci i wcale praca ta nie wydaje mi się zbyt interesująca. W przyszłym roku odwiedzę zakład kosmetyczny i przekonam się ponownie, czy praca kosmetyczki będzie dla mnie wymarzonym zajęciem w przyszłości.”
Emilia

Dodano: 19-03-12
Źródło: Violetta Kuklińska- Woźny
Komentowanie tego newsa zostało zablokowane