Szczegły aktualności

30.11.2011 - Polski Dzień w Norwegii

Minął już półmetek stażu w Norwegii. W środę 30 listopada 2011 roku odbyło się uroczyste spotkanie, na które zaproszeni zostali: burmistrz Brekstad, przedstawiciel załogi hotelu, przedstawiciel lokalnej prasy i uczestnicy stażu...

Tego dnia pracowaliśmy wszyscy razem przygotowując na godzinę 16.00 "Dzień Polski" - relacjonuje p. Sebastian Krzywda. To był szczególny dzień dla stażystek i opiekuna,  zwłaszcza że postanowiliśmy pokazać tradycję Andrzejek. Cztery osoby zajęły się przygotowaniem sali, nakryciem stołów i dekoracjami. Pozostałe pięć uczennic pracowało w kuchni przygotowując żurek, pierogi, pieczony schab ze śliwką i puszystą babkę.

Przed godziną 16:00 pan Sebastian Krzywda wraz z dyrektorem Benktem Selforsem witali zaproszonych gości i wprowadzali ich na salę. Dyrektor hotelu powitał wszystkich gości, opiekun opowiedział o historii Andrzejek i podano polskie specjały. Przed podaniem deseru pan dyrektor podziękował uczennicom i opiekunowi za wspaniały poczęstunek i podsumował dwa tygodnie stażu. W trakcie kawy i deseru uczennice wraz z opiekunem zaprosili gości do wspólnego wróżenia z jabłek. Przedstawiliśmy również inne wróżby oraz przysłowia związane z Andrzejkami.

Goście byli zachwyceni pomysłem na ten specjalny wieczór, chwalili dania a szczególne uznanie zdobyła babka, która na stałe wejdzie do menu restauracji. Pokazaliśmy pełen profesjonalizm co miało odzwierciedlenie w słowach uznania skierowanych do stażystek przez szefa kuchni Jana Borga i dyrektora hotelu.

Za nami również kolejne wycieczki po okolicy. W poniedziałek 28 listopada zwiedzaliśmy latarnię morską. Była to dość ekstremalna wyprawa łodzią motorową 2,5 km po wzburzonym morzu. Po zwiedzaniu dziewiętnastowiecznej budowli był czas na łowienie ryb i wspólny poczęstunek. Wyprawa do latarni morskiej była dla nas ludzi z Pogórza Sudeckiego nie lada przeżyciem. Staliśmy się ludźmi morza.

5 grudnia zwiedzaliśmy stolicę regionu Trondelag Trondheim. Miasto, które było historyczną stolicą Norwegii przyciąga dzisiaj turystów swoim najpiękniejszym zabytkiem Katedrą Nidaros. Jest ona narodowym sanktuarium Norwegii, zbudowanym na grobie św. Olafa. Budowa rozpoczęła się około 1070 roku, ale najstarsze części, które przetrwały do dzisiaj, pochodzą z połowy XII wieku. Po zwiedzeniu katedry udaliśmy się na krótki spacer po centrum miasta.

Dodano: 07-12-11
Źródło: Sebastian Krzywda
Komentowanie tego newsa zostało zablokowane